Бурштинський енергетичний фаховий коледж ІФНТУНГ

Охорона праці та цивільний захист



ОРІЄНТОВНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ у випадку оповіщення  сигналами «УВАГА ВСІМ» , «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА»

  1. Учасники освітнього процесу мають заздалегідь бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах.
  2. Якщо за однією захисною спорудою закріплено більше одного закладу, то розподіл учасників освітнього процесу за наявними спорудами фонду захисних споруд відбувається з урахуванням їх місткості та розташування на місцевості.
  3. Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.
  4. Заклад освіти заздалегідь повинен розмістити всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.
  5. Під час евакуації та укриття в захисній споруді учасників освітнього процесу має супроводжувати відповідальна особа з числа працівників освітнього закладу.
  6. Заздалегідь встановлюються відповідальні особи, які після евакуації перевірять заклад на наявність  осіб, що перебувають за межами захисної споруди.

ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ОТРИМАННІ СИГНАЛУ:

  1. Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу (сирена).
  2. Миттєво сповістити працівників та студентів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальний процес.
  3. Відповідальна особа  має скоординувати хід евакуації працівників та студентів від  кабінетів та навчальної аудиторії (лабораторії) до захисної споруди (укриття).
  4. Працівники та студентів мають бути організовані для швидкого залишення місця роботи або навчання. За можливості працівники та студенти самоорганізовуються для залишення приміщення та руху до захисної споруди.
  5. Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди.
  6. Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.
  7. Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.
  8. Працівники та студенти, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися самостійно до захисної споруди .
  9. У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учасники навчального процесу швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі  займуть свої місця відповідальний за групу (староста)  повинен перевірити наявність усіх студентів.
  10. Під час перебування в захисній споруді викладачі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти присутніх в разі такої потреби.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ЕВАКУАЦІЇ ТА УКРИТТЯ В ЗАХИСНИХ СПОРУДАХ

           Після сигналу “Увага всім!”, «Повітряна тривога!» і доведення команди на укриття   (доводиться за допомогою електросирен,  вуличних гучномовців, телебачення та радіомовлення), спеціальних мобільних додатків  необхідно:

  • Попередити оточуючих  (колег по роботі).
  • Взяти з собою  особисті документи та речі.
  • До коридорів та підвальних приміщень  забороняється приносити:
  • громіздкі речі;
  • домашних тварин;
  • сильно пахучі і займисті речовини.
  • Залишаючи аудиторію або лабораторію – вимкнути електроживлення, перекрити газ і водопостачання (якщо такі є).
  • Надати допомогу  особам, які цього потребують.

Під час знаходження у коридорах та підвальних приміщеннях забороняється:

  • Ходити по приміщенню без потреби.
  • Шуміти.
  • Палити.
  • Самовільно заходити до службових приміщень.
  • Відкривати  захисні двері сховища.
  • Запалювати відкритий вогонь.

Рішення на залишення сховища до працівників та студентів, які укриваються, доводить відповідальна особа після отримання сигналу.

ЩО ВАЖЛИВО ВЗЯТИ З СОБОЮ У СХОВИЩЕ

В умовах воєнного стану – важливо мати перевірене зручне сховище, де треба перебувати в оголошений період. Окрім документів, теплих речей та продуктів необхідно взяти з собою аптечку для побутових потреб. Складіть її в спеціальну сумку або косметичку.

А саме пластирі різних розмірів; активоване вугілля від інтоксикації; препарат для зниження жару; препарат для знеболення; протиалергійний препарат; ліки від діареї; ліки від шлункової інфекції; краплі на випадок інфекційно-запальних захворювань очей; ліки, що ви приймаєте (дозування щонайменше на тиждень) з описом способу застосування та дози; запас масок; термометр.

Якщо ви маєте хронічні захворювання та приймаєте систематичне лікування, не забувайте взяти ліки з собою.

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ЧУТНО СИГНАЛ “СЛІДУВАТИ В УКРИТТЯ”?

Найпростіші укриття — це цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги та підземні переходи. У них можна сховатися під час нетривалих обстрілів. Найбезпечніші з них ті, які мають декілька виходів (один з них за межами будівлі).

Зазвичай такі приміщення використовують як магазини, спортзали, склади тощо. Власники мають знати про призначення на період надзвичайної ситуації й бути готовими дати доступ людям. Радимо заздалегідь домовитися про зв’язок із господарями та взяти номери телефонів. Жителі міст з метрополітеном можуть також сховатися на платформах станцій або в переходах.

Зверніть увагу, що метрополітен у разі надзвичайної ситуації насамперед працюватиме як громадський транспорт, щоб довезти людей до безпечного місця. Якщо ви зайдете на станцію, то не розраховуйте, що ви там залишитеся: можливо, вас перевезуть в інше місце.

Сховище — це герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації. Щоб знайти такі приміщення, шукайте позначки «Укриття» чи «Об’єкт цивільного захисту». Також там має бути номер телефону людини, яка в разі небезпеки відчинить двері сховища чи укриття. Якщо його немає, зверніться до представництва місцевої влади по інформацію.

Щоб підготуватися, радимо: уточнити телефоном або на офіційному веб-сайті місцевого органу влади адреси найближчих укриттів; виписати 2-3 адреси найближчих до вас укриттів на випадок, якщо перше укриття, у яке ви прийдете, буде заповнене; заздалегідь вивчити й пройти маршрут до цих споруд; особисто перевірити стан їхньої готовності й повідомити місцевій владі, якщо укриттю потрібен ремонт.

Сигнал «Увага всім» — це протяжне звучання сирен або уривчасті гудки. Сигнал подається гудками заводів і підприємств через гучномовці та гудками транспортних засобів (зокрема, з автомобілів ДСНС, обладнаних гучномовцями).

Увімкніть телевізор або радіо: офіційне повідомлення передається протягом 5 хвилин після сигнал.

З повідомлення можна буде дізнатися місце й час виникнення надзвичайної ситуації, її масштаб, імовірну тривалість та порядок дій для безпеки. Прослухали повідомлення — виконуйте інструкції.

Залишайте телевізор чи радіо увімкненими — цими каналами можуть надходити наступні повідомлення.

За можливості передайте повідомлення сусідам.

Перед тим, як іти в укриття, перекрийте вдома газ, електрику та воду, зачиніть вікна й вентиляційні отвори. Якщо ви не можете самостійно вийти з приміщення, повідомте про це сусідів. В укриття не можна брати: легкозаймисті речовини; речовини з сильним запахом; громіздкі речі; тварин.

У хвилини небезпеки кожному необхідно мобілізувати себе, бути зосередженим та уважним, діяти максимально швидко

 У відповідності до статті 6,20 Кодексу Цивільного захисту України від 02.10.2012 року №5403-VІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 р. №11» Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту», наказу МО  від 03.09.2009 року № 814  Положення про Функціональну підсистему “Освіта і наука України” єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру .В університеті створено та функціонує       цивільний захист, функції якого спрямовано на захист працівників та студентів, територій, майна від надзвичайних ситуацій техногенного характеру, природного характеру, соціального, воєнного та терористичних актів  шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Завданнями цивільного захисту є:

1. Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій різного походження і запровадження заходів щодо зменшення збитків і втрат у разі аварій, катастроф, вибухів, великих пожеж та стихійного лиха.

2. Оповіщений працівників та студентів про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний і воєнний часи ,терористичних актів та постійне інформування його про наявну обстановку.

3. Захист працівників та студентів від наслідків аварій, катастроф, вибухів, великих пожеж та сти­хійного лиха та застосування засобів ураження»

4. Організація життєзабезпечення працівників та студентів під час аварій, катастроф, стихійного лиха ,терористичних актів та у воєнний час.

5. Координація і проведення рятувальних та інших невідкладних робіт у районах лиха і осередках ураження.

6. Створення систем аналізу і прогнозування управління, оповіщення; зв’язку, спос­тереження і контролю за радіоактивним, хімічним і бактеріологічним зараженням, підтримання їх готовності для сталого функціонування у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часів, терористичних актів.

7. Підготовка і перепідготовка керівного складу цивільного захисту його органів управ­ління та сил, навчання працівників та студентів вмінню застосовувати засоби індивідуального захист і діяти в надзвичайних ситуаціях.


Приймальна комісія ВСП «Бурштинський енергетичний фаховий коледж ІФНТУНГ»

Івано-Франківська обл.,
м. Бурштин, вул. Калуська, 4
Головний корпус, кабінет 17
Тел. (03438) 46-301, 45-746. Моб. 0685785595

Електронна пошта: pk.bek.ifntung@gmail.com

Графік роботи
Понеділок-п’ятниця 09:00-17:00
Субота 09:00-13:00.

Неділя вихідний

СКРИНЬКА ДОВІРИ
Перейти

Для отримання консультацій щодо реєстрації на підготовчі курси, умов вступу та навчання звертайтесь до представників коледжу

Урядова «Гаряча Лінія»
1545

Національна «Дитяча Гаряча Лінія»

0 800 500 225 або 116111